LOGO
EN

VI Ogólnopolska Konferencja „Psychiatria i duchowość”, 24 i 25 listopada 2023 roku, Kraków

W dniach 24 i 25 listopada 2023 roku w Krakowie odbędzie się kolejna już, VI Ogólnopolska Konferencja „Psychiatria i duchowość” organizowana wspólnie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, Akademię Ignatianum oraz Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego.

Konferencje z cyklu „Psychiatria i duchowość” poświęcone są zagadnieniom duchowości i problemów duchowych u osób z zaburzeniami psychicznymi oraz w trakcie psychoterapii. Na każdej z corocznych konferencji organizatorzy i prelegenci starają się zwrócić uwagę na niezwykle ważny aspekt duchowości pacjentów w terapii zaburzeń psychicznych. Wydarzenie adresowane jest do lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów oraz wszystkich zajmujących się psychoterapią i pomocą psychologiczną: pielęgniarek, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych itp., a także osób duchownych zainteresowanych psychoterapią oraz problematyką zaburzeń psychicznych.

Wiodącą ideą tegorocznej konferencji jest NATURA.

W ramach tego tematu organizatorzy pragną przedstawić perspektywę antropologiczną, duchową i terapeutyczną w rozwoju psychiatrii.

W trakcie wykładów przedstawione zostaną zagadnienia lasoterapii, hortiterapii, wpływu kontaktu z ptakami na proces terapeutyczny, wybranych aspektów farmakologii (od preparatów pochodzenia roślinnego po współczesne technologie). Będzie to również zaproszenie do refleksji nad udziałem natury w terapii – nie tylko z odwołaniem się do Encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si” i zapowiadanej na październik 2023 jej kontynuacji, ale również z punktu widzenia pacjenta (uczestnika terapii) oraz z perspektywy terapeuty, poszukującego adekwatnych narzędzi terapii filozoficznej.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z wybranymi metodami muzykoterapii, medytacji, arteterapii oraz terapii realizowanej na łonie natury. Warsztaty stanowią zarazem zaproszenie do dyskusji, jak w praktyce wspomóc dorastającą młodzież w kontekście wartościowego przeżywania okresu ich buntu młodzieńczego, a także jak zaradzić narastającym problemom kryzysu suicydalnego dotykającego nie tylko młodych, ale wszystkich pokoleń.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konferencji.

Szczegóły na stronie: www.psychiatriaiduchowosc.pl.